Role architekta

Role architekta

architectural_sketch_villa_drawing_alex_hogrefe-1080x654

Napadlo Vás někdy jakou budete mít spotřebu bot za život? V řádu stovek, tisíců(holky ruku na srdce)? To máme z hlediska financí dohromady slušnou investici. A teď trochu další filozofie, co kdybyste si mohli vybrat jen jeden pár na zbytek života, jeden jediný pár bot – máme na ně ten slušný balík peněz-ušili byste si snad boty samy a peníze roztočili?  Vybrali byste si boty z konfekce, které Vám ale zaručeně celý život nevydrží? Nebo byste se vypravili k ševci a nechali si boty ušít kvalitně, přesně a na míru Vašich nohou. Ruční originál, co tak zhodnotí možná i v budoucnu Vaše peníze?

Jedny boty si za život nevybírame (pánové možná když vidí botník svojí drahé tak si říkají jaká škoda) ale životní bydlení ano, takže analogicky – vyberete si ad hoc bydlení z konfekce nebo originál přesně na míru Vám i místu?

Člověk stráví doma 2/3 svého života, tudíž se v něm musí cítit dobře, jak vědomě,tak nevědomě. Pokud máme bariery v bydlení budeme mit bariery i v komunikaci a v životě. Nebudou nás jenom zábst nohy jako z výběru špatných bot, bydlení ovlivňuje to jak se cítíme, jestli příjemně, pohodlně, jestli dokážeme dostatečně relaxovat, načerpat energii a ne ji vydávat kvůli nesmyslným překážkám v dispozici. Jestli se těšíme domů, jestli spolu komunikujeme a dům nam vytváří pro dialog atmosféru nebo jestli nás dům naopak podporuje v tom, že si nerozumíme a vzdaluje nás od sebe. Dům musí stmelovat, slučovat, vytvářet dobré zázemí, domov. Architektura, ve které žijeme, vytváří obraz toho jací pak jsme a jaké je i naše okolí. Málokdo si uvědomuje jak zásadní vliv má okolí, ve kterém se pohybujeme. To čím jsme, je sestaveno z částeček drobných zážitků, kdy architektura hraje hlavní roli. Vyhnout se těmto chybám a naopak dosáhnout harmonie se nám podaří, když investujeme do kvalitního architekta, aby nám vytvořil originál přesně na míru tak jako švec vytvoří botu, ve které se da chodit i celý život. Nezapomeňte, že bot si koupíme spoustu, ale dům vetšinou jen jeden a především, že dům není ani bota ani oblek. Dům je pevně spjat s konkrétním místem a musí vycházet z jedinečných potřeb a vlastností konkrétních lidí. To není zbytečný luxus nebo přehnaný komfort. To je naprostá nutnost.

„Architektura je společensky nebezpečné umění, protože je nevyhnutelně nevyhnutelné. Špatnou knihu nemusíte číst, příšernou hudbu nemusíte poslouchat, ale ošklivý činžák před vaším domem vám nenechá žádnou alternativu, musíte se na něj dívat. Architektura vnucuje totální ponoření do své ošklivosti, nedává uživateli žádnou volbu. Je to tísnivá nutnost a tím spíše se týká i příštích generací.“
architekt Renzo Piano
Příklady z praxe, bez architekta na věčné časy
– dispozice ložnice navržená stavebníkem úpravou typového domu. 0 Kč, spánek špatný k nezaplacení.
chyby
  • psychologický efekt už z doby kamenné-je nutné mít výhled na vstup, neandrtálec by jistě nespal zády ke vstupu do jeskyně, a i současný člověk má tyto reflexy stále zakódované. Pro klidný spánek.
  • nerovnováha ve vztahu mezi spáči-jeden to má kousek ke dveřím, druhý obklikou, jeden to ma kousek ke skříni, druhý oblikou…
  • špatné postavení postele  dle feng shui – postel blokuje energii proudicí okno-dveře (při nočním větrání vytvoření negativní průvanové energie přímo nad hlavami spáčů) 
  • zrcadlo naproti posteli-špatné umístění podle feng shui, odebírá energii z prostoru

správné řešení

  •  umístění postele u zdi, skříně naproti posteli

Snímek obrazovky 2015-11-23 v 18.00.32

 

 

 

 

 


-nestastne umisteni wc v dispozici 

chyby
  • postupováno pouze podle umístění stoupačky, ne podle funkčního využití prostoru. Vítěztví technologie nad funkcí.
  • průnik soukromé, komunikační a užitné části domu, dlouhá docházková vzdálenost, nerespektování funkčních zón v domě
spravne reseni
  • umisteni wc dle funkcniho vyuziti primo na prusečíku všech funkčních oblastí (obr)

Snímek obrazovky 2015-11-23 v 18.48.32

 

 

 

 


 Komentáře nejsou povoleny.